e-katalog
E-ALIŞVERİŞ

Kavrulmuş Tuzlu Antep Fıstığı

Kavrulmuş Tuzlu Antep Fistigi

Antep fıstığının en yaygın tüketim şekli kavrulmuş tuzlu Antep fıstığı şeklindedir. Kavrulmuş tuzlu Antep fıstığı, kavlak çıtlak Antep fıstıklarının, belirli bir derecesinde belirli tuz oranında, belirli süre karıştırılarak, kavrulmasıyla elde edilir. Kavurmadan önce Antep fıstıklarında boylama yapılırsa meyvelerin ısı ve tuz oranlarında bir örneklik sağlanmış olur. Öte yandan boylama Antep fıstıklarına albeni kazandırdığından mutlaka yapılmalıdır. Antep fıstıkları kavrulmadan önce, ön ısıtmaya tabii tutulmaktadır. İşletmeler kendi usullerine göre ısıtma süresini ayarlamaktadır. Islanan Antep fıstıklarına katılan tuz miktarı da işletmelere göre değişmektedir. Bazı işletmeler Antep fıstığı miktarının 1/4’ü veya 1/5’i kadar tuzu, kavurma kazanlarına koymakta ve tuz azaldıkça ilaveler yapılmaktadır.

Bu şekilde hazırlanan fıstıklar genellikle fazla tuzlu olmaktadır. Dış satım için hazırlanan Antep fıstıkları tuz oranları iç piyasa için hazırlananlara oranla daha düşük tutulmaktadır.Tuz ve ısı miktarları antepfıstığı kalitesi üzerine etkili olması nedeniyle bu konu bir an önce standart hale getirilmelidir. Gaziantep’te tuzlu Antep fıstığı yapan işletmelerde, yaklaşık 25 kadar kavurma kazanı bulunmaktadır. Antep fıstığı kavurma kazanlarının kapasiteleri 200 kg kadardır. Kavurma kazanlarında çıkan Antep fıstıklarının soğuma şekli ve süresi de Antep fıstığı kalitesi üzerinde etkili olmaktadır. Soğutma işlemi işletmelerde farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı işletmelerde serilerek soğutulmakta, bazılarında üst üste yığılarak bir gece bu şekilde bekletilerek Antep fıstığının yavaş yavaş soğutulması sağlanmaktadır.

Bu şekilde Antep fıstığının kalitesinin daha yüksek olduğu iddia edilmektedir. Oysa en iyi soğutma şekli en süratli olanıdır. Bu da Antep fıstığının soğutma tünellerinden geçirilerek 5 dakika gibi çok kısa sürede soğutulmasıdır. Kavrulmuş Antep fıstıkları piyasaya iki kat torba içerisinde verilmektedir. Antep fıstıkları önce naylon torbaya sonra bez ve jüt çuvallara konmaktadır. Bez torbalar 60 kg jüt çuvallar 100 kg kavrulmuş tuzlu Antep fıstığı almaktadır. Dış satımlarda kavrulmuş Antep fıstıkları net 10 kg Antep fıstığı alan teneke kutulara konmaktadır. İki teneke kutu bir karton kutuya konularak 20 kg’lık ambalajlar halinde piyasaya sürülmektedir.

Antep fıstığı içerisinden kaliteli olanları özel yöntemlerle seçilir. Seçilen bu fıstıkların içerisindeki kör, boş ve ufak olanları tekrar ayrılır.Elde edilen 8.5 kalibre açık renkli ve dolgun fıstıklar, salamura edilmeden az tuzlu (%3) olarak döner tavalarda tavlanır. Bu yöntemle fıstığa yabancı madde karışmaz ve tuz oranı minimum seviyede olduğu için dili tahriş etmez.. Yani tuz değil, fıstık satın alırsınız.Hijyenik ortamlarda paketlenerek satışa sunulur.

Kavrulmuş Antep fıstığının faydaları

Atatürk Üniversitesi ve Türk Fizyolojik Bilimler Derneği tarafından düzenlenen 34. Fizyoloji Kongresinde sunulan “Antep fıstığının genç sağlıklı erkeklerde lipid parametreleri ve oksidatif durum üzerine etkileri” konulu bildiride, Antep fıstığının damar tıkanıklığını önleyici etkisi olduğu belirtilirken, bu etkinin cevizden daha fazla olduğu da vurgulandı.
Antep fıstığının kötü kolesterol olarak isimlendirilen LDL’yi düşürdüğü ayrıca insan vücuduna zararlı toksinleri engelleyen antioksidan miktarını artırdığı da belgelendi.
Antep Fıstığı, ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler: Bu bakımdan şeker hastalarına fıstık yemeleri öğütlenir.
Antep Fıstığı, yapısındaki doymamış yağ oranının yüksekliğiyle kan şekerinin yükselmesi riskini azaltır. Kolesterol içermediği gibi, kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkisi de vardır: Böylece koroner kalp yetmezliği riskini azaltır. karaciğerdeki yağlanmayı önler ve kan şekerini düşürür. İçeriğindeki fosfor ve demir, çocuklarda zekâ gelişimine katkıda bulunur

Mesela 100 gram Antep Fıstığında:
0 kolesterol 500 mg fosfor,
1020 mg potasyum,
136 mg kalsiyum,
158 mg magnezyum,
5.2 mg vitamin E,
7 mg C vitamini,
0.20 mg B 2 vitamini,
1.45 mg nikotinamide bulunmaktadır
Özellikleri : Özel seçilmiş iri tanelidir.
Az tuzludur.
Kavrulmuştur.
Ağaçta iken çıtlamıştır.
Yazın güneşinde kuruduğu için % 98 kurudur.
8.5 kalibredir.

SATIN ALMAK İÇİN

OnlineKuruyemis

1 comment

  1. satin almak istiyorum

Sipariş verin