e-katalog
E-ALIŞVERİŞ

Kavrulmuş Siirt Fıstığı

Kavrulmus Siirt Fistigi

Siirt fıstığının en yaygın tüketim şekli kavrulmuş tuzlu Siirt fıstığı şeklindedir. Kavrulmuş tuzlu Siirt fıstığı, kavlak çıtlak Siirt fıstıklarının, belirli bir derecesinde belirli tuz oranında, belirli süre karıştırılarak, kavrulmasıyla elde edilir. Kavurmadan önce Siirt fıstıklarında boylama yapılırsa meyvelerin ısı ve tuz oranlarında bir örneklik sağlanmış olur. Öte yandan boylama Siirt fıstıklarına albeni kazandırdığından mutlaka yapılmalıdır. Siirt fıstıkları kavrulmadan önce, ön ısıtmaya tabii tutulmaktadır. İşletmeler kendi usullerine göre ısıtma süresini ayarlamaktadır. Islanan Siirt fıstıklarına katılan tuz miktarı da işletmelere göre değişmektedir. Bazı işletmeler Siirt fıstığı miktarının 1/4’ü veya 1/5’i kadar tuzu, kavurma kazanlarına koymakta ve tuz azaldıkça ilaveler yapılmaktadır.

Bu şekilde hazırlanan fıstıklar genellikle fazla tuzlu olmaktadır. Dış satım için hazırlanan Siirt fıstıkları tuz oranları iç piyasa için hazırlananlara oranla daha düşük tutulmaktadır.Tuz ve ısı miktarları siirtfıstığı kalitesi üzerine etkili olması nedeniyle bu konu bir an önce standart hale getirilmelidir. Siirt’te tuzlu Siirt fıstığı yapan işletmelerde, yaklaşık 25 kadar kavurma kazanı bulunmaktadır. Siirt fıstığı kavurma kazanlarının kapasiteleri 200 kg kadardır. Kavurma kazanlarında çıkan Siirt fıstıklarının soğuma şekli ve süresi de Siirt fıstığı kalitesi üzerinde etkili olmaktadır. Soğutma işlemi işletmelerde farklı şekillerde uygulanmaktadır. Bazı işletmelerde serilerek soğutulmakta, bazılarında üst üste yığılarak bir gece bu şekilde bekletilerek Siirt fıstığının yavaş yavaş soğutulması sağlanmaktadır.

Bu şekilde Siirt fıstığının kalitesinin daha yüksek olduğu iddia edilmektedir. Oysa en iyi soğutma şekli en süratli olanıdır. Bu da Siirt fıstığının soğutma tünellerinden geçirilerek 5 dakika gibi çok kısa sürede soğutulmasıdır. Kavrulmuş Siirt fıstıkları piyasaya iki kat torba içerisinde verilmektedir. Siirt fıstıkları önce naylon torbaya sonra bez ve jüt çuvallara konmaktadır. Bez torbalar 60 kg jüt çuvallar 100 kg kavrulmuş tuzlu Siirt fıstığı almaktadır. Dış satımlarda kavrulmuş Siirt fıstıkları net 10 kg Siirt fıstığı alan teneke kutulara konmaktadır. İki teneke kutu bir karton kutuya konularak 20 kg’lık ambalajlar halinde piyasaya sürülmektedir.

2 comments

  1. İyi günler,
    Kurutulmuş cranberyy satışınız var mıdır acaba? Varsa eğer 5 ton için teklifinizi bekleriz.

  2. kilo fiyatını öğrenebilirmiyiz?

Sipariş verin